{"title":"Tørfoder – senior \u0026 light","description":"\u003cp\u003eTørfoder til seniorhunde og hunde med lavere energibehov.\u003c\/p\u003e","products":[{"product_id":"dr-clauders-torfoder-best-choice-senior-light-all-breed-kalkun-4kg","title":"Senior Hundefoder Light 8,5% Fedt | Glutenfri | Dr.Clauder's","description":"\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eTil seniorhunde og voksne hunde med et lavere aktivitetsniveau.\u003c\/strong\u003e Et glutenfrit hverdagsfoder med kalkun og kun 8,5 % fedt, så du lettere kan holde øje med huld og portionsstørrelse.\u003c\/p\u003e\n\n\u003cul style=\"list-style:none;padding:0;margin:16px 0;line-height:1.6\"\u003e\n\u003cli\u003e✔ Lavere fedtindhold: 8,5 % råfedt\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e✔ Kalkun som animalsk proteinkilde (20 % kalkunprotein)\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e✔ Glutenfri – med ris og hirse som kulhydratkilder\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e✔ Med aronia og ginsengrod (1 % hver), uden tilsatte kunstige konserveringsmidler\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e✔ 12,5 kg for 649 kr. – ca. 52 kr. pr. kg\u003c\/li\u003e\n\u003c\/ul\u003e\n\n\u003cdiv style=\"background:#eef6f0;border-radius:8px;padding:14px 16px;margin:16px 0\"\u003e\n\u003cp style=\"margin:0 0 8px\"\u003e\u003cstrong\u003eHvad koster det pr. dag? (12,5 kg-posen)\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003ctable style=\"width:100%;border-collapse:collapse\"\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd style=\"padding:4px 0\"\u003eHund på 10 kg (110–135 g)\u003c\/td\u003e\n\u003ctd style=\"padding:4px 0;text-align:right\"\u003eca. 6–7 kr.\/dag\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd style=\"padding:4px 0\"\u003eHund på 20 kg (210–230 g)\u003c\/td\u003e\n\u003ctd style=\"padding:4px 0;text-align:right\"\u003eca. 11–12 kr.\/dag\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd style=\"padding:4px 0\"\u003eHund på 30–35 kg (310–350 g)\u003c\/td\u003e\n\u003ctd style=\"padding:4px 0;text-align:right\"\u003eca. 16–18 kr.\/dag\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003c\/table\u003e\n\u003cp style=\"margin:8px 0 0;font-size:0.9em\"\u003eBeregnet ud fra fodervejledningen nedenfor.\u003c\/p\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\n\u003cdiv style=\"background:#f7f7f7;border-radius:8px;padding:14px 16px;margin:16px 0\"\u003e\n\u003cp style=\"margin:0 0 8px\"\u003e\u003cstrong\u003eVil du prøve først?\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp style=\"margin:0\"\u003eVælg prøveposen på 350 g (30 kr.) eller 4 kg (349 kr.) i variantvælgeren. Samme opskrift – gå op i 12,5 kg, når du ved, at foderet passer til din hund.\u003c\/p\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\n\u003ch3\u003eSådan fodrer du\u003c\/h3\u003e\n\u003cul style=\"padding-left:18px;line-height:1.6\"\u003e\n\u003cli\u003eBrug fodervejledningen nedenfor som udgangspunkt efter hundens vægt.\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003eJuster mængden efter alder, aktivitet og huld.\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003eSkift gradvist over 7–10 dage ved at blande en stigende mængde nyt foder i det gamle.\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003eSørg altid for frisk vand.\u003c\/li\u003e\n\u003c\/ul\u003e\n\n\u003ch3\u003eOfte stillede spørgsmål\u003c\/h3\u003e\n\u003cdetails style=\"border-bottom:1px solid #e5e5e5;padding:10px 0\"\u003e\n\u003csummary\u003e\u003cstrong\u003eEr Senior Light kun til gamle hunde?\u003c\/strong\u003e\u003c\/summary\u003e\n\u003cp\u003eNej. Det er også til voksne hunde med et lavere aktivitetsniveau, hvor et lettere hverdagsfoder passer bedre.\u003c\/p\u003e\n\u003c\/details\u003e\n\u003cdetails style=\"border-bottom:1px solid #e5e5e5;padding:10px 0\"\u003e\n\u003csummary\u003e\u003cstrong\u003eEr det et slankefoder?\u003c\/strong\u003e\u003c\/summary\u003e\n\u003cp\u003eNej. Det er et almindeligt komplet hverdagsfoder med et lavere fedtindhold på 8,5 %. Der er ingen garanti for vægttab – huld afhænger af den samlede fodring, portionsstørrelse og aktivitet.\u003c\/p\u003e\n\u003c\/details\u003e\n\u003cdetails style=\"border-bottom:1px solid #e5e5e5;padding:10px 0\"\u003e\n\u003csummary\u003e\u003cstrong\u003eIndeholder det glucosamin?\u003c\/strong\u003e\u003c\/summary\u003e\n\u003cp\u003eNej, glucosamin er ikke deklareret i sammensætningen eller blandt tilsætningsstofferne.\u003c\/p\u003e\n\u003c\/details\u003e\n\u003cdetails style=\"border-bottom:1px solid #e5e5e5;padding:10px 0\"\u003e\n\u003csummary\u003e\u003cstrong\u003eIndeholder det fjerkræ?\u003c\/strong\u003e\u003c\/summary\u003e\n\u003cp\u003eJa. Kalkun er fjerkræ, og opskriften indeholder desuden fjerkræfedt og pulveriseret æg.\u003c\/p\u003e\n\u003c\/details\u003e\n\n\u003ch3\u003eIndhold og fodervejledning\u003c\/h3\u003e\n\u003cdetails style=\"border-bottom:1px solid #e5e5e5;padding:10px 0\"\u003e\n\u003csummary\u003e\u003cstrong\u003eDaglig fodervejledning\u003c\/strong\u003e\u003c\/summary\u003e\n\u003ctable style=\"width:100%;border-collapse:collapse;margin-top:8px\"\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003cth style=\"text-align:left;padding:4px 0\"\u003eHundens vægt\u003c\/th\u003e\n\u003cth style=\"text-align:right;padding:4px 0\"\u003eGram pr. dag\u003c\/th\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd style=\"padding:4px 0\"\u003e2,5–5 kg\u003c\/td\u003e\n\u003ctd style=\"text-align:right;padding:4px 0\"\u003e50–80 g\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd style=\"padding:4px 0\"\u003e7,5–10 kg\u003c\/td\u003e\n\u003ctd style=\"text-align:right;padding:4px 0\"\u003e110–135 g\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd style=\"padding:4px 0\"\u003e12,5–15 kg\u003c\/td\u003e\n\u003ctd style=\"text-align:right;padding:4px 0\"\u003e160–185 g\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd style=\"padding:4px 0\"\u003e17,5–20 kg\u003c\/td\u003e\n\u003ctd style=\"text-align:right;padding:4px 0\"\u003e210–230 g\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd style=\"padding:4px 0\"\u003e22,5–25 kg\u003c\/td\u003e\n\u003ctd style=\"text-align:right;padding:4px 0\"\u003e250–270 g\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd style=\"padding:4px 0\"\u003e30–35 kg\u003c\/td\u003e\n\u003ctd style=\"text-align:right;padding:4px 0\"\u003e310–350 g\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd style=\"padding:4px 0\"\u003e40–45 kg\u003c\/td\u003e\n\u003ctd style=\"text-align:right;padding:4px 0\"\u003e385–425 g\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd style=\"padding:4px 0\"\u003e50–60 kg\u003c\/td\u003e\n\u003ctd style=\"text-align:right;padding:4px 0\"\u003e460–525 g\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd style=\"padding:4px 0\"\u003e70–80 kg\u003c\/td\u003e\n\u003ctd style=\"text-align:right;padding:4px 0\"\u003e590–650 g\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd style=\"padding:4px 0\"\u003e90–100 kg\u003c\/td\u003e\n\u003ctd style=\"text-align:right;padding:4px 0\"\u003e710–770 g\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003c\/table\u003e\n\u003cp\u003e\u003cem\u003eVejledende mængder – juster efter hundens alder, aktivitetsniveau og huld.\u003c\/em\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003c\/details\u003e\n\u003cdetails style=\"border-bottom:1px solid #e5e5e5;padding:10px 0\"\u003e\n\u003csummary\u003e\u003cstrong\u003eIngredienser\u003c\/strong\u003e\u003c\/summary\u003e\n\u003cp\u003eKomplet foder til ældre hunde og voksne hunde med lave energikrav.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eKalkunprotein (dehydreret) 20 %, ris 20 %, hirse, rismel, risklid, roemasse (sukkerreduceret), hørfrø, hydrolyseret protein, fjerkræfedt, cikoriepulver, aronia (dehydreret) 1 %, ginsengrod (dehydreret) 1 %, cellulose, gær (dehydreret, inkl. 0,1 % ß-glucaner), pulveriseret æg, natriumchlorid, kaliumchlorid.\u003c\/p\u003e\n\u003c\/details\u003e\n\u003cdetails style=\"border-bottom:1px solid #e5e5e5;padding:10px 0\"\u003e\n\u003csummary\u003e\u003cstrong\u003eAnalytiske bestanddele\u003c\/strong\u003e\u003c\/summary\u003e\n\u003cp\u003eRåprotein 21 % · Råfedt 8,5 % · Råfiber 4 % · Råaske 6,3 % · Calcium 1,45 % · Fosfor 1,05 % · Natrium 0,3 %\u003c\/p\u003e\n\u003c\/details\u003e\n\u003cdetails style=\"border-bottom:1px solid #e5e5e5;padding:10px 0\"\u003e\n\u003csummary\u003e\u003cstrong\u003eTilsætningsstoffer pr. kg\u003c\/strong\u003e\u003c\/summary\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eErnæringsmæssige tilsætningsstoffer:\u003c\/strong\u003e\u003cbr\u003e\nVitamin A 12.000 IE, D3 1.200 IE, E 350 mg, B1 8 mg, B2 8 mg, B6 5 mg, B12 50 mcg, C 90 mg, biotin 400 mcg, folat 2 mg, niacin 35 mg, calcium D-pantothenat 15 mg, cholin 1.450 mg, zink (som zinkoxid) 70 mg, zink (som aminosyre-zinkchelat, hydrat) 30 mg, jod (E2, som calciumjodat, vandfri) 2 mg, kobber (som kobbersulfat, pentahydrat) 10 mg, selen (som natriumselenit) 0,2 mg.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eTeknologiske tilsætningsstoffer:\u003c\/strong\u003e\u003cbr\u003e\nAntioxidanter: EF-tilsætningsstoffer (tocopherolrige ekstrakter af naturlig oprindelse, propylgallat).\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eGiv altid frisk vand til måltidet. Beskyt mod fugt. Opbevares køligt og tørt.\u003c\/p\u003e\n\u003c\/details\u003e\n\n\u003cp style=\"margin-top:16px\"\u003e\u003cem\u003eHar du spørgsmål om, hvilket foder der passer bedst til din hund? Skriv til os – vi hjælper gerne.\u003c\/em\u003e\u003c\/p\u003e\n","brand":"Dr.Clauder's","offers":[{"title":"350 gram","offer_id":48284356870297,"sku":"34310035","price":30.0,"currency_code":"DKK","in_stock":true},{"title":"4kg","offer_id":43843823141017,"sku":"34310400","price":349.0,"currency_code":"DKK","in_stock":true},{"title":"12,5kg","offer_id":48284356903065,"sku":"34311250","price":649.0,"currency_code":"DKK","in_stock":true}],"thumbnail_url":"\/\/cdn.shopify.com\/s\/files\/1\/0603\/6137\/5897\/files\/Senior_hundefoder_Light_Dr_Clauders_12-5kg.jpg?v=1783198664"},{"product_id":"dr-clauders-torfoder-sensitive-adult-all-breed-lam-ris-4kg","title":"4kg Hundemad med Lam og Ris | Glutenfri Tørfoder fra Dr.Clauder's","description":"\u003ch2 style=\"text-align: center;\" data-mce-style=\"text-align: center;\"\u003eDr.Clauder’s Adult All Breed Sensitive Lam \u0026amp; Ris\u003c\/h2\u003e\n\u003cp\u003eDette foder er perfekt velegnet til de hunde der har tendens til madintollerence eller som der allerede har udviklet allergi. Foderet er meget velsmagende på grund af ingredienser i særlig høj kvalitet, giver en god mæthedsfornemmelse, og minsker allergier gennem kun en animalsk proteinkilde (Lam).\u003cbr\u003e\u003cbr\u003eMed den optimale sammensætning af kalk og fosfor, der nemt kan optages af din hund, understøtter foderet dannelsen af stærke knogler. Dr.Clauder’s Sensitive Adult Lam og Ris indeholder blandt andet også prebiotiske fibre (FOS) fra kikærter derkan hjælpe med at forbedre fordøjelsen. Blandingen af mannan-oligosaccharides (MOS), fructo-oligosaccharides (FOS) and beta-glucan fra gær, kan have en positiv effekt på imunforsvaret og hjælpe hunden med generel sundhed. Dr.Clauder’s Sensitive Adult Lam og Ris er naturligvis fri for hvede og konserveringsmidler.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e \u003c\/p\u003e\n\u003ch4\u003eFordele ved Dr.Clauder's Sensitive Adult All Breed Lam og Ris:\u003c\/h4\u003e\n\u003cul\u003e\n\u003cli\u003eLet tilgængeligt kalk og fosfor for en stærk knoglestruktur\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003eMonoprotein Lam mindsker allergener\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003ePrebiotisk fiber (FOS), der garanterer optimal fordøjelighed\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003eGlutenfri\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003eTestet og godkendt af dyrlæger\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003eISO Certifieret (Testet og godkendt til mennesker)\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003eMed grøn te til rits, der styrker forsvaret\u003c\/li\u003e\n\u003c\/ul\u003e\n\u003cp\u003e \u003c\/p\u003e\n\u003ch5\u003eIndhold\u003c\/h5\u003e\n\u003ch3 style=\"text-align: center;\"\u003eIngredienser i Dr.Clauder's Sensitive Adult Lam \u0026amp; Ris\u003c\/h3\u003e\n\u003cp\u003eKomplet foder til voksne hunde\u003cbr\u003e\u003cbr\u003eIngredienser:\u003cbr\u003eRis 49,5%, lamprotein (dehydreret) 24%, risprotein, sukkerroemasse (reduceret sukker), hydrolyseret protein 3%, fjerkræfedt, risklid, hørfrø, johannesbrødmel, cikoriepulver 1% , natriumchlorid, gær (dehydreret, inkl. 0,05% glucaner), kaliumchlorid, St. Mary's tidsel 0,1%, grøn te (dehydreret) 0,1%.\u003cbr\u003e\u003cbr\u003eAnalytiske bestanddele:\u003cbr\u003eRåprotein 23%, rå fedt 10%, råfibre 2,2%, råaske 8,5%, calcium 1,8%, fosfor 1,2%, natrium 0,3%.\u003cbr\u003e\u003cbr\u003eTilsætningsstoffer \/ kg:\u003cbr\u003eErnæringsmæssige tilsætningsstoffer:\u003cbr\u003eVitamin A 13.500 IU, D3 1.350 IE, E 400 mg, B1 7 mg, B2 7 mg, B6 5 mg, B12 50 mcg , C 90 mg, biotin 400 mcg, folat 2 mg, niacin 30 mg, Calcium D-pantothenat 18 mg, cholinchlorid 1.450 mg, zink (som zincoxid) 77 mg, zink (som aminosyre zinkchelat, hydrat) 30 mg, jod (som calciumjod, vandfri ) 2,2 mg, kobber (som kobbersulfat, pentahydrat) 11 mg, selen (som natriumselenit) 0,22 mg.\u003cbr\u003e\u003cbr\u003eTeknologiske tilsætningsstoffer:\u003cbr\u003eMed antioxidanter: EF-tilsætningsstoffer (tocopherolrige ekstrakter af naturlige eller igin, propylgallat).\u003c\/p\u003e\n\u003ch3\u003eFodringsvejledning\u003c\/h3\u003e\u003ctable\u003e\n\u003cthead\u003e\u003ctr\u003e\n\u003cth\u003eKropsvægt\u003c\/th\u003e\n\u003cth\u003eg pr. dag\u003c\/th\u003e\n\u003c\/tr\u003e\u003c\/thead\u003e\n\u003ctbody\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd\u003e2,5–5 kg\u003c\/td\u003e\n\u003ctd\u003e55–95 g\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd\u003e7,5–10 kg\u003c\/td\u003e\n\u003ctd\u003e125–155 g\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd\u003e12,5–15 kg\u003c\/td\u003e\n\u003ctd\u003e185–210 g\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd\u003e17,5–20 kg\u003c\/td\u003e\n\u003ctd\u003e240–265 g\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd\u003e22,5–25 kg\u003c\/td\u003e\n\u003ctd\u003e275–295 g\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd\u003e30–35 kg\u003c\/td\u003e\n\u003ctd\u003e355–400 g\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd\u003e40–45 kg\u003c\/td\u003e\n\u003ctd\u003e440–480 g\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd\u003e50–60 kg\u003c\/td\u003e\n\u003ctd\u003e520–600 g\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd\u003e70–80 kg\u003c\/td\u003e\n\u003ctd\u003e670–745 g\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd\u003e90–100 kg\u003c\/td\u003e\n\u003ctd\u003e810–880 g\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003c\/tbody\u003e\n\u003c\/table\u003e\u003cp\u003eFodervejledningen er vejledende. Behovet afhænger blandt andet af alder, aktivitetsniveau og race.\u003c\/p\u003e","brand":"Dr.Clauder's","offers":[{"title":"4kg","offer_id":43843825336473,"sku":"33050400","price":340.0,"currency_code":"DKK","in_stock":true}],"thumbnail_url":"\/\/cdn.shopify.com\/s\/files\/1\/0603\/6137\/5897\/files\/33050400-1458603_720x_jpg.webp?v=1775809676"},{"product_id":"dr-clauders-torfoder-hyposensitive-all-breed-hjort-kartofler-3-5kg","title":"3,5kg Hjort \u0026 Kartofler | Kornfrit Hypoallergenic Hundefoder | Dr.Clauder's Tørfoder","description":"\u003cp\u003eDr. Clauder's Hyposensitive Hjort \u0026amp; Kartofler 3,5 kg — kornfrit monoprotein-foder med én animalsk proteinkilde og ét kulhydrat. Hjort er en mindre almindelig proteinkilde i de fleste hundes fodring, og af Hyposensitive-varianterne har Hjort \u0026amp; Kartofler det laveste proteinindhold. 3,5 kg er en god startstørrelse til de første uger på foderet.\u003c\/p\u003e\n\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eMonoprotein med hjort • Kornfri \u0026amp; glutenfri • Ét kulhydrat • 500 g frisk kød pr. kg\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\n\u003csection class=\"hps-protein-guide\"\u003e\n\u003ch2\u003eHvilken proteinkilde passer til din hund?\u003c\/h2\u003e\n\u003cp\u003eKernen i Hyposensitive-serien er den samme: én animalsk proteinkilde og kartoffel som kulhydrat. Forskellen er proteinkilden. Her er en enkel guide til at vælge den variant, der passer bedst til din hund.\u003c\/p\u003e\n\u003ctable class=\"hps-protein-table\"\u003e\n\u003cthead\u003e\u003ctr\u003e\n\u003cth\u003eSituation\u003c\/th\u003e\n\u003cth\u003eTypisk valg\u003c\/th\u003e\n\u003c\/tr\u003e\u003c\/thead\u003e\n\u003ctbody\u003e\n\u003ctr class=\"hps-row-current\"\u003e\n\u003ctd\u003eDin hund har prøvet mange proteinkilder — kylling, oksekød, lam — uden holdbar effekt\u003c\/td\u003e\n\u003ctd\u003e\u003cstrong\u003eHjort \u0026amp; Kartofler\u003c\/strong\u003e\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd\u003eDu ønsker et fiskebaseret monoprotein-foder\u003c\/td\u003e\n\u003ctd\u003e\u003ca href=\"\/products\/dr-clauders-torfoder-hyposensitive-all-breed-laks-kartofler\"\u003eLaks \u0026amp; Kartofler\u003c\/a\u003e\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd\u003eDu ønsker at både animalsk protein og animalsk fedt stammer fra fisk\u003c\/td\u003e\n\u003ctd\u003e\u003ca href=\"\/products\/dr-clauders-torfoder-hyposensitive-all-breed-sild-kartofler\"\u003eSild \u0026amp; Kartofler\u003c\/a\u003e\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd\u003eDu ønsker en mild proteinkilde med anden smagsprofil end kylling\u003c\/td\u003e\n\u003ctd\u003e\n\u003ca href=\"\/products\/dr-clauders-torfoder-hyposensitive-all-breed-and-kartofler\"\u003eAnd \u0026amp; Kartofler\u003c\/a\u003e — and er stadig fjerkræ\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd\u003eDin hund er en lille race\u003c\/td\u003e\n\u003ctd\u003e\u003ca href=\"\/products\/dr-clauders-torfoder-hyposensitive-mini-and-kartofler\"\u003eAnd Mini\u003c\/a\u003e\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003c\/tbody\u003e\n\u003c\/table\u003e\n\u003c\/section\u003e\n\n\u003csection class=\"hps-trial-pack\"\u003e\n\u003ch3\u003eNy på Hjort \u0026amp; Kartofler?\u003c\/h3\u003e\n\u003cp\u003e3,5 kg er en god startstørrelse. Den giver tid til en rolig overgang og de første uger på foderet, før du går op i 11,5 kg.\u003c\/p\u003e\n\u003cul\u003e\n\u003cli\u003eGod startstørrelse til de første uger\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003eSamme opskrift uanset posestørrelse\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003eGå op i 11,5 kg, når du ved at foderet passer til din hund\u003c\/li\u003e\n\u003c\/ul\u003e\n\u003ca href=\"\/products\/dr-clauders-torfoder-hyposensitive-all-breed-hjort-kartofler\" class=\"hps-secondary-link\"\u003eSe Hjort \u0026amp; Kartofler i 11,5 kg\u003c\/a\u003e\n\u003c\/section\u003e\n\n\u003chr\u003e\n\n\u003csection class=\"hps-expectations\"\u003e\n\u003ch2\u003eHvad kan du holde øje med under foderskiftet?\u003c\/h2\u003e\n\u003cp\u003eDer er ingen garanti og ingen fast tidslinje. Men når du skifter til en mere enkel fodringslinje, kan det være en hjælp at holde øje med de samme ting over tid.\u003c\/p\u003e\n\u003cdiv class=\"hps-timeline\"\u003e\n\u003cdiv class=\"hps-timeline-step\"\u003e\n\u003cstrong\u003eMave og afføring\u003c\/strong\u003e\n\u003cp\u003eMange starter her. Hold øje med, om maven virker mere rolig, og om afføringen bliver mere stabil i ugerne efter overgangen.\u003c\/p\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv class=\"hps-timeline-step\"\u003e\n\u003cstrong\u003eKløe og poteslik\u003c\/strong\u003e\n\u003cp\u003eMange vælger monoprotein, fordi hunden slikker poter, klør sig eller gnider ørerne. Det tager tid. Giv det mindst 8 uger — og skift ikke godbidder undervejs.\u003c\/p\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv class=\"hps-timeline-step\"\u003e\n\u003cstrong\u003ePels og hud\u003c\/strong\u003e\n\u003cp\u003ePels og hud er typisk det sidste der ændrer sig og det langsomste at vurdere. Følg det over 1,5–2 måneder.\u003c\/p\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv class=\"hps-timeline-step\"\u003e\n\u003cstrong\u003eGenerel trivsel\u003c\/strong\u003e\n\u003cp\u003eFor mange handler det om at gøre fodringen mere overskuelig: ét foder, én proteinretning og færre ting at gætte på.\u003c\/p\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003cp class=\"hps-disclaimer\"\u003eAlle hunde er forskellige. Ovenstående er ting at holde øje med — ikke medicinske løfter.\u003c\/p\u003e\n\u003c\/section\u003e\n\n\u003chr\u003e\n\n\u003csection class=\"hps-same-protein\"\u003e\n\u003ch2\u003eHold dig til samme proteinkilde\u003c\/h2\u003e\n\u003cp\u003eNår du vælger monoprotein, giver det mening at holde foder og godbidder i samme proteinkilde. Godbidder med andre proteinkilder gør det sværere at vurdere, om foderet virker.\u003c\/p\u003e\n\u003ch3\u003eHjort-serien\u003c\/h3\u003e\n\u003cul class=\"hps-product-list\"\u003e\n\u003cli\u003e\u003ca href=\"\/products\/dr-clauders-torfoder-hyposensitive-all-breed-hjort-kartofler-3-5kg\"\u003eTørfoder Hjort \u0026amp; Kartofler — 3,5 kg\u003c\/a\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003ca href=\"\/products\/dr-clauders-torfoder-hyposensitive-all-breed-hjort-kartofler\"\u003eTørfoder Hjort \u0026amp; Kartofler — 11,5 kg\u003c\/a\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003ca href=\"\/products\/20kg-hjort-kartofler-kornfrit-hypoallergenic-hundefoder-dr-clauders-torfoder\"\u003eTørfoder Hjort \u0026amp; Kartofler — 20 kg\u003c\/a\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003ca href=\"\/products\/allergi-godbidder-til-hunde-hjort-80g-dr-clauders-hundegodbidder\"\u003eAllergi Godbidder Hjort 80g\u003c\/a\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003ca href=\"\/products\/dr-clauders-snacks-trainee-snacks-mini-hjort\"\u003eMini Snacks Hjort 50g\u003c\/a\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003ca href=\"\/products\/dr-clauders-snacks-file-strips-hjort\"\u003eFilé Strips Hjort\u003c\/a\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003c\/ul\u003e\n\u003c\/section\u003e\n\n\u003chr\u003e\n\n\u003cdetails\u003e\n\u003csummary\u003e\u003cstrong\u003eIngredienser\u003c\/strong\u003e\u003c\/summary\u003e\n\u003cp\u003eFuldfoder til voksne hunde.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eKartoffelmel 47%, hjorteprotein (tørret) 15%, kartoffelprotein, tørrede roefibre, hjortekød 5%, fjerkræfedt, hørfrø, vegetabilsk proteinhydrolysat, monocalciumfosfat, kartoffelstivelse, fiskeolie, Dr. Clauder's Pro Digest 5-kompleks 0,75% (gær, papayapulver, ananaspulver, tranebærpulver, gær-beta-glucaner, inulin (FOS), spirulinapulver, hampmel), cikoriepulver 0,73%, gær (tørret, heraf 0,05% glucaner), calciumcarbonat, natriumchlorid, tidselolie.\u003c\/p\u003e\n\u003c\/details\u003e\n\n\u003cdetails\u003e\n\u003csummary\u003e\u003cstrong\u003eAnalytiske bestanddele\u003c\/strong\u003e\u003c\/summary\u003e\n\u003ctable\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd\u003eRåprotein\u003c\/td\u003e\n\u003ctd\u003e27%\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd\u003eRåfedt\u003c\/td\u003e\n\u003ctd\u003e10%\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd\u003eRåfibre\u003c\/td\u003e\n\u003ctd\u003e3,2%\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd\u003eRåaske\u003c\/td\u003e\n\u003ctd\u003e6,9%\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd\u003eCalcium\u003c\/td\u003e\n\u003ctd\u003e1,05%\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd\u003eFosfor\u003c\/td\u003e\n\u003ctd\u003e0,8%\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd\u003eNatrium\u003c\/td\u003e\n\u003ctd\u003e0,2%\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003c\/table\u003e\n\u003c\/details\u003e\n\n\u003cdetails\u003e\n\u003csummary\u003e\u003cstrong\u003eTilsætningsstoffer pr. kg\u003c\/strong\u003e\u003c\/summary\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eErnæringsmæssige tilsætningsstoffer:\u003c\/strong\u003e\u003cbr\u003e\nVitamin A 12.000 IE, Vitamin D3 (3a671) 1.200 IE, Vitamin E 70 mg, Vitamin B1 10 mg, Vitamin B2 12 mg, Vitamin B6 7 mg, Vitamin B12 70 mcg, Vitamin C 70 mg, Biotin 250 mcg, Folinsyre 1 mg, Niacin 40 mg, Calcium-D-pantothenat 30 mg, Cholin 1.770 mg, Kobber (som kobber(II)sulfat pentahydrat) 10 mg, Zink (som zinkoxid) 70 mg, Zink (som aminosyre-zinkchelat, hydrat) 30 mg, Jod (som calciumjodat, vandfrit) 2 mg, Selen (som natriumselenit) 0,2 mg.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eTeknologiske tilsætningsstoffer:\u003c\/strong\u003e\u003cbr\u003e\nAntioxidanter: EF-godkendte tilsætningsstoffer (tocopherolrige ekstrakter af naturlig oprindelse samt propylgallat).\u003c\/p\u003e\n\u003c\/details\u003e\n\n\u003cdetails\u003e\n\u003csummary\u003e\u003cstrong\u003eDaglig fodervejledning\u003c\/strong\u003e\u003c\/summary\u003e\n\u003ctable\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003cth\u003eHundens vægt\u003c\/th\u003e\n\u003cth\u003eDaglig mængde\u003c\/th\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd\u003e2,5–5 kg\u003c\/td\u003e\n\u003ctd\u003e55–95 g\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd\u003e7,5–10 kg\u003c\/td\u003e\n\u003ctd\u003e125–155 g\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd\u003e12,5–15 kg\u003c\/td\u003e\n\u003ctd\u003e185–215 g\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd\u003e17,5–20 kg\u003c\/td\u003e\n\u003ctd\u003e240–265 g\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd\u003e22,5–25 kg\u003c\/td\u003e\n\u003ctd\u003e290–315 g\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd\u003e30–35 kg\u003c\/td\u003e\n\u003ctd\u003e360–400 g\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd\u003e40–45 kg\u003c\/td\u003e\n\u003ctd\u003e445–485 g\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd\u003e50–60 kg\u003c\/td\u003e\n\u003ctd\u003e525–605 g\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd\u003e70–80 kg\u003c\/td\u003e\n\u003ctd\u003e675–750 g\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd\u003e90–100 kg\u003c\/td\u003e\n\u003ctd\u003e815–885 g\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003c\/table\u003e\n\u003cp\u003e\u003cem\u003eTag udgangspunkt i hundens ønskede vægt. En meget aktiv hund kan have brug for lidt mere, en rolig hund lidt mindre. Del gerne den daglige mængde i to portioner, og sørg altid for frisk vand.\u003c\/em\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003c\/details\u003e\n\n\u003cdetails\u003e\n\u003csummary\u003e\u003cstrong\u003eOvergang til nyt foder\u003c\/strong\u003e\u003c\/summary\u003e\n\u003cp\u003eSkift aldrig hundefoder pludseligt. Brug 7–10 dage på overgangen:\u003c\/p\u003e\n\u003cul\u003e\n\u003cli\u003eDag 1–3: 25% nyt foder, 75% gammelt\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003eDag 4–6: 50% nyt foder, 50% gammelt\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003eDag 7–9: 75% nyt foder, 25% gammelt\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003eDag 10: 100% nyt foder\u003c\/li\u003e\n\u003c\/ul\u003e\n\u003cp\u003e\u003cem\u003eGiv foderet mindst 8–12 uger, inden du vurderer, om det passer til din hund.\u003c\/em\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003c\/details\u003e\n\n\u003cdetails\u003e\n\u003csummary\u003e\u003cstrong\u003eOfte stillede spørgsmål\u003c\/strong\u003e\u003c\/summary\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eHvor lang tid skal jeg give foderet?\u003c\/strong\u003e\u003cbr\u003e\nMindst 8 uger — helst 12. Det er den tidshorisont der giver et reelt grundlag for at vurdere, om foderet passer til din hund. Maven falder typisk til ro først; kløe og pels tager længere tid.\u003c\/p\u003e\n\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eHvad er forskellen på hyposensitiv og sensitiv hundefoder?\u003c\/strong\u003e\u003cbr\u003e\nHyposensitivt foder har kun én animalsk proteinkilde og ét kulhydrat, så sammensætningen er let at overskue. Sensitivt foder er et skånsomt hverdagsfoder til hunde med følsom fordøjelse, men er ikke et monoprotein-foder.\u003c\/p\u003e\n\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eHvad gør jeg med godbidder?\u003c\/strong\u003e\u003cbr\u003e\nGodbidder med andre proteinkilder end tørfoderet kan gøre det sværere at vurdere, om foderet virker. Brug godbidder fra samme serie — Allergi Godbidder Hjort og Mini Snacks Hjort holder sammensætningen enkel.\u003c\/p\u003e\n\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eAfføringen ser anderledes ud de første uger. Er det normalt?\u003c\/strong\u003e\u003cbr\u003e\nJa. Overgangen til et nyt foder kan midlertidigt ændre afføringens udseende og konsistens. Hos de fleste hunde stabiliserer det sig inden for 2–4 uger.\u003c\/p\u003e\n\u003c\/details\u003e\n\n\u003cp\u003e\u003cem\u003eHar du spørgsmål om, hvilken variant der passer bedst til din hund? Skriv til os – vi hjælper gerne.\u003c\/em\u003e\u003c\/p\u003e","brand":"Dr.Clauder's","offers":[{"title":"3,5kg","offer_id":43843825959065,"sku":"33070350","price":370.0,"currency_code":"DKK","in_stock":true}],"thumbnail_url":"\/\/cdn.shopify.com\/s\/files\/1\/0603\/6137\/5897\/files\/33071150-1464462_jpg.webp?v=1782649298"},{"product_id":"dr-clauders-torfoder-hyposensitive-all-breed-hjort-kartofler","title":"Hypoallergent Hundefoder med Hjort | Kornfri \u0026 Sensitiv | Dr. Clauder's","description":"\u003cp\u003eDr. Clauder's Hyposensitive Hjort \u0026amp; Kartofler 11,5 kg — kornfrit monoprotein-foder med én animalsk proteinkilde og ét kulhydrat. Hjort er en mindre almindelig proteinkilde i de fleste hundes fodring, og af Hyposensitive-varianterne har Hjort \u0026amp; Kartofler det laveste proteinindhold. 11,5 kg er til fast fodring, når du ved at din hund trives på foderet.\u003c\/p\u003e\n\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eMonoprotein med hjort • Kornfri \u0026amp; glutenfri • Ét kulhydrat • 500 g frisk kød pr. kg\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\n\u003csection class=\"hps-protein-guide\"\u003e\n\u003ch2\u003eHvilken proteinkilde passer til din hund?\u003c\/h2\u003e\n\u003cp\u003eKernen i Hyposensitive-serien er den samme: én animalsk proteinkilde og kartoffel som kulhydrat. Forskellen er proteinkilden. Her er en enkel guide til at vælge den variant, der passer bedst til din hund.\u003c\/p\u003e\n\u003ctable class=\"hps-protein-table\"\u003e\n\u003cthead\u003e\u003ctr\u003e\n\u003cth\u003eSituation\u003c\/th\u003e\n\u003cth\u003eTypisk valg\u003c\/th\u003e\n\u003c\/tr\u003e\u003c\/thead\u003e\n\u003ctbody\u003e\n\u003ctr class=\"hps-row-current\"\u003e\n\u003ctd\u003eDin hund har prøvet mange proteinkilder — kylling, oksekød, lam — uden holdbar effekt\u003c\/td\u003e\n\u003ctd\u003e\u003cstrong\u003eHjort \u0026amp; Kartofler\u003c\/strong\u003e\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd\u003eDu ønsker et fiskebaseret monoprotein-foder\u003c\/td\u003e\n\u003ctd\u003e\u003ca href=\"\/products\/dr-clauders-torfoder-hyposensitive-all-breed-laks-kartofler\"\u003eLaks \u0026amp; Kartofler\u003c\/a\u003e\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd\u003eDu ønsker at både animalsk protein og animalsk fedt stammer fra fisk\u003c\/td\u003e\n\u003ctd\u003e\u003ca href=\"\/products\/dr-clauders-torfoder-hyposensitive-all-breed-sild-kartofler\"\u003eSild \u0026amp; Kartofler\u003c\/a\u003e\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd\u003eDu ønsker en mild proteinkilde med anden smagsprofil end kylling\u003c\/td\u003e\n\u003ctd\u003e\n\u003ca href=\"\/products\/dr-clauders-torfoder-hyposensitive-all-breed-and-kartofler\"\u003eAnd \u0026amp; Kartofler\u003c\/a\u003e — and er stadig fjerkræ\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd\u003eDin hund er en lille race\u003c\/td\u003e\n\u003ctd\u003e\u003ca href=\"\/products\/dr-clauders-torfoder-hyposensitive-mini-and-kartofler\"\u003eAnd Mini\u003c\/a\u003e\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003c\/tbody\u003e\n\u003c\/table\u003e\n\u003c\/section\u003e\n\n\u003csection class=\"hps-trial-pack\"\u003e\n\u003ch3\u003eKender du ikke Hjort \u0026amp; Kartofler endnu?\u003c\/h3\u003e\n\u003cp\u003e11,5 kg er til fast fodring, når du ved at din hund trives på foderet. Har du ikke prøvet Hjort \u0026amp; Kartofler før, anbefaler vi at starte med 3,5 kg først.\u003c\/p\u003e\n\u003cul\u003e\n\u003cli\u003eStart forsigtigt med en mindre størrelse\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003eSamme opskrift uanset posestørrelse\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003eGå op i 11,5 kg, når du ved at foderet passer til din hund\u003c\/li\u003e\n\u003c\/ul\u003e\n\u003ca href=\"\/products\/dr-clauders-torfoder-hyposensitive-all-breed-hjort-kartofler-3-5kg\" class=\"hps-secondary-link\"\u003eSe Hjort \u0026amp; Kartofler i mindre størrelse\u003c\/a\u003e\n\u003c\/section\u003e\n\n\u003chr\u003e\n\n\u003csection class=\"hps-expectations\"\u003e\n\u003ch2\u003eHvad kan du holde øje med under foderskiftet?\u003c\/h2\u003e\n\u003cp\u003eDer er ingen garanti og ingen fast tidslinje. Men når du skifter til en mere enkel fodringslinje, kan det være en hjælp at holde øje med de samme ting over tid.\u003c\/p\u003e\n\u003cdiv class=\"hps-timeline\"\u003e\n\u003cdiv class=\"hps-timeline-step\"\u003e\n\u003cstrong\u003eMave og afføring\u003c\/strong\u003e\n\u003cp\u003eMange starter her. Hold øje med, om maven virker mere rolig, og om afføringen bliver mere stabil i ugerne efter overgangen.\u003c\/p\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv class=\"hps-timeline-step\"\u003e\n\u003cstrong\u003eKløe og poteslik\u003c\/strong\u003e\n\u003cp\u003eMange vælger monoprotein, fordi hunden slikker poter, klør sig eller gnider ørerne. Det tager tid. Giv det mindst 8 uger — og skift ikke godbidder undervejs.\u003c\/p\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv class=\"hps-timeline-step\"\u003e\n\u003cstrong\u003ePels og hud\u003c\/strong\u003e\n\u003cp\u003ePels og hud er typisk det sidste der ændrer sig og det langsomste at vurdere. Følg det over 1,5–2 måneder.\u003c\/p\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv class=\"hps-timeline-step\"\u003e\n\u003cstrong\u003eGenerel trivsel\u003c\/strong\u003e\n\u003cp\u003eFor mange handler det om at gøre fodringen mere overskuelig: ét foder, én proteinretning og færre ting at gætte på.\u003c\/p\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003cp class=\"hps-disclaimer\"\u003eAlle hunde er forskellige. Ovenstående er ting at holde øje med — ikke medicinske løfter.\u003c\/p\u003e\n\u003c\/section\u003e\n\n\u003chr\u003e\n\n\u003csection class=\"hps-same-protein\"\u003e\n\u003ch2\u003eHold dig til samme proteinkilde\u003c\/h2\u003e\n\u003cp\u003eNår du vælger monoprotein, giver det mening at holde foder og godbidder i samme proteinkilde. Godbidder med andre proteinkilder gør det sværere at vurdere, om foderet virker.\u003c\/p\u003e\n\u003ch3\u003eHjort-serien\u003c\/h3\u003e\n\u003cul class=\"hps-product-list\"\u003e\n\u003cli\u003e\u003ca href=\"\/products\/dr-clauders-torfoder-hyposensitive-all-breed-hjort-kartofler-3-5kg\"\u003eTørfoder Hjort \u0026amp; Kartofler — 3,5 kg\u003c\/a\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003ca href=\"\/products\/dr-clauders-torfoder-hyposensitive-all-breed-hjort-kartofler\"\u003eTørfoder Hjort \u0026amp; Kartofler — 11,5 kg\u003c\/a\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003ca href=\"\/products\/20kg-hjort-kartofler-kornfrit-hypoallergenic-hundefoder-dr-clauders-torfoder\"\u003eTørfoder Hjort \u0026amp; Kartofler — 20 kg\u003c\/a\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003ca href=\"\/products\/allergi-godbidder-til-hunde-hjort-80g-dr-clauders-hundegodbidder\"\u003eAllergi Godbidder Hjort 80g\u003c\/a\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003ca href=\"\/products\/dr-clauders-snacks-trainee-snacks-mini-hjort\"\u003eMini Snacks Hjort 50g\u003c\/a\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003ca href=\"\/products\/dr-clauders-snacks-file-strips-hjort\"\u003eFilé Strips Hjort\u003c\/a\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003c\/ul\u003e\n\u003c\/section\u003e\n\n\u003chr\u003e\n\n\u003cdetails\u003e\n\u003csummary\u003e\u003cstrong\u003eIngredienser\u003c\/strong\u003e\u003c\/summary\u003e\n\u003cp\u003eFuldfoder til voksne hunde.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eKartoffelmel 47%, hjorteprotein (tørret) 15%, kartoffelprotein, tørrede roefibre, hjortekød 5%, fjerkræfedt, hørfrø, vegetabilsk proteinhydrolysat, monocalciumfosfat, kartoffelstivelse, fiskeolie, Dr. Clauder's Pro Digest 5-kompleks 0,75% (gær, papayapulver, ananaspulver, tranebærpulver, gær-beta-glucaner, inulin (FOS), spirulinapulver, hampmel), cikoriepulver 0,73%, gær (tørret, heraf 0,05% glucaner), calciumcarbonat, natriumchlorid, tidselolie.\u003c\/p\u003e\n\u003c\/details\u003e\n\n\u003cdetails\u003e\n\u003csummary\u003e\u003cstrong\u003eAnalytiske bestanddele\u003c\/strong\u003e\u003c\/summary\u003e\n\u003ctable\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd\u003eRåprotein\u003c\/td\u003e\n\u003ctd\u003e27%\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd\u003eRåfedt\u003c\/td\u003e\n\u003ctd\u003e10%\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd\u003eRåfibre\u003c\/td\u003e\n\u003ctd\u003e3,2%\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd\u003eRåaske\u003c\/td\u003e\n\u003ctd\u003e6,9%\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd\u003eCalcium\u003c\/td\u003e\n\u003ctd\u003e1,05%\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd\u003eFosfor\u003c\/td\u003e\n\u003ctd\u003e0,8%\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd\u003eNatrium\u003c\/td\u003e\n\u003ctd\u003e0,2%\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003c\/table\u003e\n\u003c\/details\u003e\n\n\u003cdetails\u003e\n\u003csummary\u003e\u003cstrong\u003eTilsætningsstoffer pr. kg\u003c\/strong\u003e\u003c\/summary\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eErnæringsmæssige tilsætningsstoffer:\u003c\/strong\u003e\u003cbr\u003e\nVitamin A 12.000 IE, Vitamin D3 (3a671) 1.200 IE, Vitamin E 70 mg, Vitamin B1 10 mg, Vitamin B2 12 mg, Vitamin B6 7 mg, Vitamin B12 70 mcg, Vitamin C 70 mg, Biotin 250 mcg, Folinsyre 1 mg, Niacin 40 mg, Calcium-D-pantothenat 30 mg, Cholin 1.770 mg, Kobber (som kobber(II)sulfat pentahydrat) 10 mg, Zink (som zinkoxid) 70 mg, Zink (som aminosyre-zinkchelat, hydrat) 30 mg, Jod (som calciumjodat, vandfrit) 2 mg, Selen (som natriumselenit) 0,2 mg.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eTeknologiske tilsætningsstoffer:\u003c\/strong\u003e\u003cbr\u003e\nAntioxidanter: EF-godkendte tilsætningsstoffer (tocopherolrige ekstrakter af naturlig oprindelse samt propylgallat).\u003c\/p\u003e\n\u003c\/details\u003e\n\n\u003cdetails\u003e\n\u003csummary\u003e\u003cstrong\u003eDaglig fodervejledning\u003c\/strong\u003e\u003c\/summary\u003e\n\u003ctable\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003cth\u003eHundens vægt\u003c\/th\u003e\n\u003cth\u003eDaglig mængde\u003c\/th\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd\u003e2,5–5 kg\u003c\/td\u003e\n\u003ctd\u003e55–95 g\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd\u003e7,5–10 kg\u003c\/td\u003e\n\u003ctd\u003e125–155 g\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd\u003e12,5–15 kg\u003c\/td\u003e\n\u003ctd\u003e185–215 g\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd\u003e17,5–20 kg\u003c\/td\u003e\n\u003ctd\u003e240–265 g\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd\u003e22,5–25 kg\u003c\/td\u003e\n\u003ctd\u003e290–315 g\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd\u003e30–35 kg\u003c\/td\u003e\n\u003ctd\u003e360–400 g\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd\u003e40–45 kg\u003c\/td\u003e\n\u003ctd\u003e445–485 g\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd\u003e50–60 kg\u003c\/td\u003e\n\u003ctd\u003e525–605 g\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd\u003e70–80 kg\u003c\/td\u003e\n\u003ctd\u003e675–750 g\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd\u003e90–100 kg\u003c\/td\u003e\n\u003ctd\u003e815–885 g\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003c\/table\u003e\n\u003cp\u003e\u003cem\u003eTag udgangspunkt i hundens ønskede vægt. En meget aktiv hund kan have brug for lidt mere, en rolig hund lidt mindre. Del gerne den daglige mængde i to portioner, og sørg altid for frisk vand.\u003c\/em\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003c\/details\u003e\n\n\u003cdetails\u003e\n\u003csummary\u003e\u003cstrong\u003eOvergang til nyt foder\u003c\/strong\u003e\u003c\/summary\u003e\n\u003cp\u003eSkift aldrig hundefoder pludseligt. Brug 7–10 dage på overgangen:\u003c\/p\u003e\n\u003cul\u003e\n\u003cli\u003eDag 1–3: 25% nyt foder, 75% gammelt\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003eDag 4–6: 50% nyt foder, 50% gammelt\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003eDag 7–9: 75% nyt foder, 25% gammelt\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003eDag 10: 100% nyt foder\u003c\/li\u003e\n\u003c\/ul\u003e\n\u003cp\u003e\u003cem\u003eGiv foderet mindst 8–12 uger, inden du vurderer, om det passer til din hund.\u003c\/em\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003c\/details\u003e\n\n\u003cdetails\u003e\n\u003csummary\u003e\u003cstrong\u003eOfte stillede spørgsmål\u003c\/strong\u003e\u003c\/summary\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eHvor lang tid skal jeg give foderet?\u003c\/strong\u003e\u003cbr\u003e\nMindst 8 uger — helst 12. Det er den tidshorisont der giver et reelt grundlag for at vurdere, om foderet passer til din hund. Maven falder typisk til ro først; kløe og pels tager længere tid.\u003c\/p\u003e\n\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eHvad er forskellen på hyposensitiv og sensitiv hundefoder?\u003c\/strong\u003e\u003cbr\u003e\nHyposensitivt foder har kun én animalsk proteinkilde og ét kulhydrat, så sammensætningen er let at overskue. Sensitivt foder er et skånsomt hverdagsfoder til hunde med følsom fordøjelse, men er ikke et monoprotein-foder.\u003c\/p\u003e\n\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eHvad gør jeg med godbidder?\u003c\/strong\u003e\u003cbr\u003e\nGodbidder med andre proteinkilder end tørfoderet kan gøre det sværere at vurdere, om foderet virker. Brug godbidder fra samme serie — Allergi Godbidder Hjort og Mini Snacks Hjort holder sammensætningen enkel.\u003c\/p\u003e\n\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eAfføringen ser anderledes ud de første uger. Er det normalt?\u003c\/strong\u003e\u003cbr\u003e\nJa. Overgangen til et nyt foder kan midlertidigt ændre afføringens udseende og konsistens. Hos de fleste hunde stabiliserer det sig inden for 2–4 uger.\u003c\/p\u003e\n\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eHvornår giver 11,5 kg-posen mening?\u003c\/strong\u003e\u003cbr\u003e\nNår du allerede ved at din hund trives på Hjort \u0026amp; Kartofler og vil fodre fast med det. Er foderet nyt, så start med 3,5 kg. Til store hunde er 20 kg den mest økonomiske pose.\u003c\/p\u003e\n\u003c\/details\u003e\n\n\u003cp\u003e\u003cem\u003eHar du spørgsmål om, hvilken variant der passer bedst til din hund? Skriv til os – vi hjælper gerne.\u003c\/em\u003e\u003c\/p\u003e","brand":"Dr.Clauder's","offers":[{"title":"11,5 kg","offer_id":43843851255961,"sku":"33071150","price":775.0,"currency_code":"DKK","in_stock":true}],"thumbnail_url":"\/\/cdn.shopify.com\/s\/files\/1\/0603\/6137\/5897\/files\/33071150-1464462_jpg_4044c81b-053c-44f1-9b51-5f8384a30299.webp?v=1782649298"},{"product_id":"dr-clauders-torfoder-sensitive-adult-all-breed-lam-ris","title":"12,5kg Hundemad med Lam og Ris | Glutenfri Tørfoder fra Dr.Clauder's","description":"\u003ch2 style=\"text-align: center;\" data-mce-style=\"text-align: center;\"\u003eDr.Clauder’s Adult All Breed Sensitive Lam \u0026amp; Ris\u003c\/h2\u003e\n\u003cp\u003eDette foder er perfekt velegnet til de hunde der har tendens til madintollerence eller som der allerede har udviklet allergi. Foderet er meget velsmagende på grund af ingredienser i særlig høj kvalitet, giver en god mæthedsfornemmelse, og minsker allergier gennem kun en animalsk proteinkilde (Lam).\u003cbr\u003e \u003cbr\u003e Med den optimale sammensætning af kalk og fosfor, der nemt kan optages af din hund, understøtter foderet dannelsen af stærke knogler. Dr.Clauder’s Sensitive Adult Lam og Ris indeholder blandt andet også prebiotiske fibre (FOS) fra kikærter derkan hjælpe med at forbedre fordøjelsen. Blandingen af mannan-oligosaccharides (MOS), fructo-oligosaccharides (FOS) and beta-glucan fra gær, kan have en positiv effekt på imunforsvaret og hjælpe hunden med generel sundhed. Dr.Clauder’s Sensitive Adult Lam og Ris er naturligvis fri for hvede og konserveringsmidler.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e \u003c\/p\u003e\n\u003ch4\u003eFordele ved Dr.Clauder's Sensitive Adult All Breed Lam og Ris:\u003c\/h4\u003e\n\u003cul\u003e\n\u003cli\u003eLet tilgængeligt kalk og fosfor for en stærk knoglestruktur\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003eMonoprotein Lam mindsker allergener\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003ePrebiotisk fiber (FOS), der garanterer optimal fordøjelighed\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003eGlutenfri\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003eTestet og godkendt af dyrlæger\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003eISO Certifieret (Testet og godkendt til mennesker)\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003eMed grøn te til rits, der styrker forsvaret\u003c\/li\u003e\n\u003c\/ul\u003e\n\u003cp\u003e \u003c\/p\u003e\n\u003ch5\u003eIndhold\u003c\/h5\u003e\n\u003ch3 style=\"text-align: center;\"\u003eIngredienser i Dr.Clauder's Sensitive Adult Lam \u0026amp; Ris\u003c\/h3\u003e\n\u003cp\u003eKomplet foder til voksne hunde\u003cbr\u003e\u003cbr\u003e Ingredienser:\u003cbr\u003e Ris 49,5%, lamprotein (dehydreret) 24%, risprotein, sukkerroemasse (reduceret sukker), hydrolyseret protein 3%, fjerkræfedt, risklid, hørfrø, johannesbrødmel, cikoriepulver 1% , natriumchlorid, gær (dehydreret, inkl. 0,05% glucaner), kaliumchlorid, St. Mary's tidsel 0,1%, grøn te (dehydreret) 0,1%.\u003cbr\u003e\u003cbr\u003e Analytiske bestanddele:\u003cbr\u003e Råprotein 23%, rå fedt 10%, råfibre 2,2%, råaske 8,5%, calcium 1,8%, fosfor 1,2%, natrium 0,3%.\u003cbr\u003e\u003cbr\u003e Tilsætningsstoffer \/ kg:\u003cbr\u003e Ernæringsmæssige tilsætningsstoffer:\u003cbr\u003e Vitamin A 13.500 IU, D3 1.350 IE, E 400 mg, B1 7 mg, B2 7 mg, B6 5 mg, B12 50 mcg , C 90 mg, biotin 400 mcg, folat 2 mg, niacin 30 mg, Calcium D-pantothenat 18 mg, cholinchlorid 1.450 mg, zink (som zincoxid) 77 mg, zink (som aminosyre zinkchelat, hydrat) 30 mg, jod (som calciumjod, vandfri ) 2,2 mg, kobber (som kobbersulfat, pentahydrat) 11 mg, selen (som natriumselenit) 0,22 mg.\u003cbr\u003e\u003cbr\u003e Teknologiske tilsætningsstoffer:\u003cbr\u003e Med antioxidanter: EF-tilsætningsstoffer (tocopherolrige ekstrakter af naturlige eller igin, propylgallat).\u003c\/p\u003e","brand":"Dr.Clauder's","offers":[{"title":"12,5kg","offer_id":43843851452569,"sku":"33051250","price":775.0,"currency_code":"DKK","in_stock":true}],"thumbnail_url":"\/\/cdn.shopify.com\/s\/files\/1\/0603\/6137\/5897\/products\/drclauders-sensitive-adult-all-breed-lam-ris-125kg-torfoder-drclauders-125kg-320551.jpg?v=1708018324"},{"product_id":"dr-clauders-torfoder-best-choice-senior-light-all-breed-kalkun","title":"Senior Hundefoder Light 8,5% Fedt | Glutenfri | Dr.Clauder's","description":"\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eTil seniorhunde og voksne hunde med et lavere aktivitetsniveau.\u003c\/strong\u003e Et glutenfrit hverdagsfoder med kalkun og kun 8,5 % fedt, så du lettere kan holde øje med huld og portionsstørrelse.\u003c\/p\u003e\n\n\u003cul style=\"list-style:none;padding:0;margin:16px 0;line-height:1.6\"\u003e\n\u003cli\u003e✔ Lavere fedtindhold: 8,5 % råfedt\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e✔ Kalkun som animalsk proteinkilde (20 % kalkunprotein)\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e✔ Glutenfri – med ris og hirse som kulhydratkilder\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e✔ Med aronia og ginsengrod (1 % hver), uden tilsatte kunstige konserveringsmidler\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e✔ 12,5 kg for 649 kr. – ca. 52 kr. pr. kg\u003c\/li\u003e\n\u003c\/ul\u003e\n\n\u003cdiv style=\"background:#eef6f0;border-radius:8px;padding:14px 16px;margin:16px 0\"\u003e\n\u003cp style=\"margin:0 0 8px\"\u003e\u003cstrong\u003eHvad koster det pr. dag? (12,5 kg-posen)\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003ctable style=\"width:100%;border-collapse:collapse\"\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd style=\"padding:4px 0\"\u003eHund på 10 kg (110–135 g)\u003c\/td\u003e\n\u003ctd style=\"padding:4px 0;text-align:right\"\u003eca. 6–7 kr.\/dag\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd style=\"padding:4px 0\"\u003eHund på 20 kg (210–230 g)\u003c\/td\u003e\n\u003ctd style=\"padding:4px 0;text-align:right\"\u003eca. 11–12 kr.\/dag\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd style=\"padding:4px 0\"\u003eHund på 30–35 kg (310–350 g)\u003c\/td\u003e\n\u003ctd style=\"padding:4px 0;text-align:right\"\u003eca. 16–18 kr.\/dag\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003c\/table\u003e\n\u003cp style=\"margin:8px 0 0;font-size:0.9em\"\u003eBeregnet ud fra fodervejledningen nedenfor.\u003c\/p\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\n\u003cdiv style=\"background:#f7f7f7;border-radius:8px;padding:14px 16px;margin:16px 0\"\u003e\n\u003cp style=\"margin:0 0 8px\"\u003e\u003cstrong\u003eVil du prøve først?\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp style=\"margin:0\"\u003eVælg prøveposen på 350 g (30 kr.) eller 4 kg (349 kr.) i variantvælgeren. Samme opskrift – gå op i 12,5 kg, når du ved, at foderet passer til din hund.\u003c\/p\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\n\u003ch3\u003eSådan fodrer du\u003c\/h3\u003e\n\u003cul style=\"padding-left:18px;line-height:1.6\"\u003e\n\u003cli\u003eBrug fodervejledningen nedenfor som udgangspunkt efter hundens vægt.\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003eJuster mængden efter alder, aktivitet og huld.\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003eSkift gradvist over 7–10 dage ved at blande en stigende mængde nyt foder i det gamle.\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003eSørg altid for frisk vand.\u003c\/li\u003e\n\u003c\/ul\u003e\n\n\u003ch3\u003eOfte stillede spørgsmål\u003c\/h3\u003e\n\u003cdetails style=\"border-bottom:1px solid #e5e5e5;padding:10px 0\"\u003e\n\u003csummary\u003e\u003cstrong\u003eEr Senior Light kun til gamle hunde?\u003c\/strong\u003e\u003c\/summary\u003e\n\u003cp\u003eNej. Det er også til voksne hunde med et lavere aktivitetsniveau, hvor et lettere hverdagsfoder passer bedre.\u003c\/p\u003e\n\u003c\/details\u003e\n\u003cdetails style=\"border-bottom:1px solid #e5e5e5;padding:10px 0\"\u003e\n\u003csummary\u003e\u003cstrong\u003eEr det et slankefoder?\u003c\/strong\u003e\u003c\/summary\u003e\n\u003cp\u003eNej. Det er et almindeligt komplet hverdagsfoder med et lavere fedtindhold på 8,5 %. Der er ingen garanti for vægttab – huld afhænger af den samlede fodring, portionsstørrelse og aktivitet.\u003c\/p\u003e\n\u003c\/details\u003e\n\u003cdetails style=\"border-bottom:1px solid #e5e5e5;padding:10px 0\"\u003e\n\u003csummary\u003e\u003cstrong\u003eIndeholder det glucosamin?\u003c\/strong\u003e\u003c\/summary\u003e\n\u003cp\u003eNej, glucosamin er ikke deklareret i sammensætningen eller blandt tilsætningsstofferne.\u003c\/p\u003e\n\u003c\/details\u003e\n\u003cdetails style=\"border-bottom:1px solid #e5e5e5;padding:10px 0\"\u003e\n\u003csummary\u003e\u003cstrong\u003eIndeholder det fjerkræ?\u003c\/strong\u003e\u003c\/summary\u003e\n\u003cp\u003eJa. Kalkun er fjerkræ, og opskriften indeholder desuden fjerkræfedt og pulveriseret æg.\u003c\/p\u003e\n\u003c\/details\u003e\n\n\u003ch3\u003eIndhold og fodervejledning\u003c\/h3\u003e\n\u003cdetails style=\"border-bottom:1px solid #e5e5e5;padding:10px 0\"\u003e\n\u003csummary\u003e\u003cstrong\u003eDaglig fodervejledning\u003c\/strong\u003e\u003c\/summary\u003e\n\u003ctable style=\"width:100%;border-collapse:collapse;margin-top:8px\"\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003cth style=\"text-align:left;padding:4px 0\"\u003eHundens vægt\u003c\/th\u003e\n\u003cth style=\"text-align:right;padding:4px 0\"\u003eGram pr. dag\u003c\/th\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd style=\"padding:4px 0\"\u003e2,5–5 kg\u003c\/td\u003e\n\u003ctd style=\"text-align:right;padding:4px 0\"\u003e50–80 g\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd style=\"padding:4px 0\"\u003e7,5–10 kg\u003c\/td\u003e\n\u003ctd style=\"text-align:right;padding:4px 0\"\u003e110–135 g\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd style=\"padding:4px 0\"\u003e12,5–15 kg\u003c\/td\u003e\n\u003ctd style=\"text-align:right;padding:4px 0\"\u003e160–185 g\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd style=\"padding:4px 0\"\u003e17,5–20 kg\u003c\/td\u003e\n\u003ctd style=\"text-align:right;padding:4px 0\"\u003e210–230 g\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd style=\"padding:4px 0\"\u003e22,5–25 kg\u003c\/td\u003e\n\u003ctd style=\"text-align:right;padding:4px 0\"\u003e250–270 g\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd style=\"padding:4px 0\"\u003e30–35 kg\u003c\/td\u003e\n\u003ctd style=\"text-align:right;padding:4px 0\"\u003e310–350 g\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd style=\"padding:4px 0\"\u003e40–45 kg\u003c\/td\u003e\n\u003ctd style=\"text-align:right;padding:4px 0\"\u003e385–425 g\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd style=\"padding:4px 0\"\u003e50–60 kg\u003c\/td\u003e\n\u003ctd style=\"text-align:right;padding:4px 0\"\u003e460–525 g\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd style=\"padding:4px 0\"\u003e70–80 kg\u003c\/td\u003e\n\u003ctd style=\"text-align:right;padding:4px 0\"\u003e590–650 g\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd style=\"padding:4px 0\"\u003e90–100 kg\u003c\/td\u003e\n\u003ctd style=\"text-align:right;padding:4px 0\"\u003e710–770 g\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003c\/table\u003e\n\u003cp\u003e\u003cem\u003eVejledende mængder – juster efter hundens alder, aktivitetsniveau og huld.\u003c\/em\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003c\/details\u003e\n\u003cdetails style=\"border-bottom:1px solid #e5e5e5;padding:10px 0\"\u003e\n\u003csummary\u003e\u003cstrong\u003eIngredienser\u003c\/strong\u003e\u003c\/summary\u003e\n\u003cp\u003eKomplet foder til ældre hunde og voksne hunde med lave energikrav.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eKalkunprotein (dehydreret) 20 %, ris 20 %, hirse, rismel, risklid, roemasse (sukkerreduceret), hørfrø, hydrolyseret protein, fjerkræfedt, cikoriepulver, aronia (dehydreret) 1 %, ginsengrod (dehydreret) 1 %, cellulose, gær (dehydreret, inkl. 0,1 % ß-glucaner), pulveriseret æg, natriumchlorid, kaliumchlorid.\u003c\/p\u003e\n\u003c\/details\u003e\n\u003cdetails style=\"border-bottom:1px solid #e5e5e5;padding:10px 0\"\u003e\n\u003csummary\u003e\u003cstrong\u003eAnalytiske bestanddele\u003c\/strong\u003e\u003c\/summary\u003e\n\u003cp\u003eRåprotein 21 % · Råfedt 8,5 % · Råfiber 4 % · Råaske 6,3 % · Calcium 1,45 % · Fosfor 1,05 % · Natrium 0,3 %\u003c\/p\u003e\n\u003c\/details\u003e\n\u003cdetails style=\"border-bottom:1px solid #e5e5e5;padding:10px 0\"\u003e\n\u003csummary\u003e\u003cstrong\u003eTilsætningsstoffer pr. kg\u003c\/strong\u003e\u003c\/summary\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eErnæringsmæssige tilsætningsstoffer:\u003c\/strong\u003e\u003cbr\u003e\nVitamin A 12.000 IE, D3 1.200 IE, E 350 mg, B1 8 mg, B2 8 mg, B6 5 mg, B12 50 mcg, C 90 mg, biotin 400 mcg, folat 2 mg, niacin 35 mg, calcium D-pantothenat 15 mg, cholin 1.450 mg, zink (som zinkoxid) 70 mg, zink (som aminosyre-zinkchelat, hydrat) 30 mg, jod (E2, som calciumjodat, vandfri) 2 mg, kobber (som kobbersulfat, pentahydrat) 10 mg, selen (som natriumselenit) 0,2 mg.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eTeknologiske tilsætningsstoffer:\u003c\/strong\u003e\u003cbr\u003e\nAntioxidanter: EF-tilsætningsstoffer (tocopherolrige ekstrakter af naturlig oprindelse, propylgallat).\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eGiv altid frisk vand til måltidet. Beskyt mod fugt. Opbevares køligt og tørt.\u003c\/p\u003e\n\u003c\/details\u003e\n\n\u003cp style=\"margin-top:16px\"\u003e\u003cem\u003eHar du spørgsmål om, hvilket foder der passer bedst til din hund? Skriv til os – vi hjælper gerne.\u003c\/em\u003e\u003c\/p\u003e\n","brand":"Dr.Clauder's","offers":[{"title":"350 gram","offer_id":46114062499993,"sku":"34310035","price":30.0,"currency_code":"DKK","in_stock":true},{"title":"4kg","offer_id":48284344221849,"sku":"34310400","price":349.0,"currency_code":"DKK","in_stock":true},{"title":"12,5kg","offer_id":43843852173465,"sku":"34311250","price":649.0,"currency_code":"DKK","in_stock":true}],"thumbnail_url":"\/\/cdn.shopify.com\/s\/files\/1\/0603\/6137\/5897\/files\/Senior_hundefoder_Light_Dr_Clauders_12-5kg_49b3f9e3-2149-4791-86ab-fbbb993d2398.jpg?v=1783198664"},{"product_id":"20kg-hjort-kartofler-kornfrit-hypoallergenic-hundefoder-dr-clauders-torfoder","title":"Hyposensitive Hjort \u0026 Kartofler 20 kg | Dr. Clauder's","description":"\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eTil hunde med følsom mave eller hud, der allerede trives på Hjort \u0026amp; Kartofler.\u003c\/strong\u003e Samme enkle, kornfri opskrift med én animalsk proteinkilde og ét kulhydrat – nu i den store 20 kg-pose med den bedste pris pr. kilo.\u003c\/p\u003e\n\n\u003cul style=\"list-style:none;padding:0;margin:16px 0;line-height:1.6\"\u003e\n\u003cli\u003e✔ Hjort som animalsk proteinkilde, kartoffel som kulhydrat\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e✔ Kornfrit fuldfoder til voksne hunde\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e✔ 20 kg for 1.389,50 kr. – ca. 69 kr. pr. kg\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e✔ Med Dr. Clauder's Pro Digest 5-kompleks\u003c\/li\u003e\n\u003c\/ul\u003e\n\n\u003cdiv style=\"background:#eef6f0;border-radius:8px;padding:14px 16px;margin:16px 0\"\u003e\n\u003cp style=\"margin:0 0 8px\"\u003e\u003cstrong\u003eHvad koster det pr. dag?\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003ctable style=\"width:100%;border-collapse:collapse\"\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd style=\"padding:4px 0\"\u003eHund på 10 kg (125–155 g)\u003c\/td\u003e\n\u003ctd style=\"padding:4px 0;text-align:right\"\u003eca. 9–11 kr.\/dag\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd style=\"padding:4px 0\"\u003eHund på 20 kg (240–265 g)\u003c\/td\u003e\n\u003ctd style=\"padding:4px 0;text-align:right\"\u003eca. 17–18 kr.\/dag\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd style=\"padding:4px 0\"\u003eHund på 30–35 kg (360–400 g)\u003c\/td\u003e\n\u003ctd style=\"padding:4px 0;text-align:right\"\u003eca. 25–28 kr.\/dag\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003c\/table\u003e\n\u003cp style=\"margin:8px 0 0;font-size:0.9em\"\u003eBeregnet ud fra fodervejledningen nedenfor. En hund på 20 kg får ca. 75–83 dages foder ud af posen.\u003c\/p\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\n\u003cdiv style=\"background:#f7f7f7;border-radius:8px;padding:14px 16px;margin:16px 0\"\u003e\n\u003cp style=\"margin:0 0 8px\"\u003e\u003cstrong\u003eHar du ikke prøvet Hjort \u0026amp; Kartofler før?\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp style=\"margin:0 0 8px\"\u003eSå start med 3,5 kg eller 11,5 kg – samme opskrift uanset posestørrelse. Gå op i 20 kg, når du er tryg ved, at foderet passer til din hund.\u003c\/p\u003e\n\u003cp style=\"margin:0\"\u003e\u003ca href=\"\/products\/dr-clauders-torfoder-hyposensitive-all-breed-hjort-kartofler\"\u003eSe Hjort \u0026amp; Kartofler i 3,5 kg og 11,5 kg\u003c\/a\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\n\u003ch3\u003eSådan fodrer du\u003c\/h3\u003e\n\u003cul style=\"padding-left:18px;line-height:1.6\"\u003e\n\u003cli\u003eFind din hunds daglige mængde i fodervejledningen nedenfor.\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003eDel gerne mængden i to portioner.\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003eSkift gradvist over 7–10 dage: 25 % nyt foder dag 1–3, 50 % dag 4–6, 75 % dag 7–9 og 100 % fra dag 10.\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003eGiv foderet mindst 8–12 uger, inden du vurderer, om det passer til din hund.\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003eHold godbidder i samme proteinkilde, så fodringen forbliver enkel.\u003c\/li\u003e\n\u003c\/ul\u003e\n\n\u003cdetails style=\"border-bottom:1px solid #e5e5e5;padding:10px 0\"\u003e\n\u003csummary\u003e\u003cstrong\u003eHold dig til hjort – også i godbidderne\u003c\/strong\u003e\u003c\/summary\u003e\n\u003cp\u003eGodbidder med andre proteinkilder gør det sværere at vurdere, om foderet virker.\u003c\/p\u003e\n\u003cul style=\"padding-left:18px;line-height:1.6\"\u003e\n\u003cli\u003e\u003ca href=\"\/products\/allergi-godbidder-til-hunde-hjort-80g-dr-clauders-hundegodbidder\"\u003eAllergi Godbidder Hjort 80g\u003c\/a\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003ca href=\"\/products\/mini-allergi-godbidder-til-sm-hunde-hjort-50g-dr-clauders\"\u003eMini Snacks Hjort 50g\u003c\/a\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003c\/ul\u003e\n\u003c\/details\u003e\n\n\u003cdetails style=\"border-bottom:1px solid #e5e5e5;padding:10px 0\"\u003e\n\u003csummary\u003e\u003cstrong\u003eEr hjort det rigtige valg?\u003c\/strong\u003e\u003c\/summary\u003e\n\u003cul style=\"padding-left:18px;line-height:1.6\"\u003e\n\u003cli\u003e\n\u003cstrong\u003eHjort\u003c\/strong\u003e – hvis din hund har prøvet mange proteinkilder som kylling, oksekød og lam.\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\n\u003ca href=\"\/products\/dr-clauders-torfoder-hyposensitive-all-breed-laks-kartofler\"\u003eLaks \u0026amp; Kartofler\u003c\/a\u003e – hvis du ønsker et fiskebaseret monoprotein-foder.\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\n\u003ca href=\"\/products\/dr-clauders-torfoder-hyposensitive-all-breed-sild-kartofler\"\u003eSild \u0026amp; Kartofler\u003c\/a\u003e – hvis både animalsk protein og animalsk fedt skal stamme fra fisk.\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\n\u003ca href=\"\/products\/dr-clauders-torfoder-hyposensitive-all-breed-and-kartofler\"\u003eAnd \u0026amp; Kartofler\u003c\/a\u003e – mild proteinkilde med anden smagsprofil end kylling (and er stadig fjerkræ).\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\n\u003ca href=\"\/products\/dr-clauders-torfoder-hyposensitive-mini-and-kartofler\"\u003eAnd Mini\u003c\/a\u003e – til små racer.\u003c\/li\u003e\n\u003c\/ul\u003e\n\u003c\/details\u003e\n\n\u003ch3\u003eOfte stillede spørgsmål\u003c\/h3\u003e\n\u003cdetails style=\"border-bottom:1px solid #e5e5e5;padding:10px 0\"\u003e\n\u003csummary\u003e\u003cstrong\u003eHvornår giver 20 kg-posen mening?\u003c\/strong\u003e\u003c\/summary\u003e\n\u003cp\u003eNår du allerede ved, at din hund trives på Hjort \u0026amp; Kartofler, og du ønsker den bedste pris pr. kilo. Har du ikke prøvet foderet før, anbefaler vi at starte med en mindre pose og gå op i størrelse, når du er tryg ved valget.\u003c\/p\u003e\n\u003c\/details\u003e\n\u003cdetails style=\"border-bottom:1px solid #e5e5e5;padding:10px 0\"\u003e\n\u003csummary\u003e\u003cstrong\u003eHvor lang tid skal jeg give foderet?\u003c\/strong\u003e\u003c\/summary\u003e\n\u003cp\u003eMindst 8 uger – helst 12. Det giver et reelt grundlag for at vurdere, om foderet passer til din hund.\u003c\/p\u003e\n\u003c\/details\u003e\n\u003cdetails style=\"border-bottom:1px solid #e5e5e5;padding:10px 0\"\u003e\n\u003csummary\u003e\u003cstrong\u003eAfføringen ser anderledes ud de første uger. Er det normalt?\u003c\/strong\u003e\u003c\/summary\u003e\n\u003cp\u003eJa. Overgangen til et nyt foder kan midlertidigt ændre afføringens udseende og konsistens. De fleste ejere beskriver, at det stabiliserer sig inden for 2–4 uger.\u003c\/p\u003e\n\u003c\/details\u003e\n\u003cdetails style=\"border-bottom:1px solid #e5e5e5;padding:10px 0\"\u003e\n\u003csummary\u003e\u003cstrong\u003eHvad gør jeg med godbidder?\u003c\/strong\u003e\u003c\/summary\u003e\n\u003cp\u003eBrug godbidder fra samme serie – Allergi Godbidder Hjort og Mini Snacks Hjort holder sammensætningen enkel.\u003c\/p\u003e\n\u003c\/details\u003e\n\u003cdetails style=\"border-bottom:1px solid #e5e5e5;padding:10px 0\"\u003e\n\u003csummary\u003e\u003cstrong\u003eHvad hvis hunden ikke vil spise det?\u003c\/strong\u003e\u003c\/summary\u003e\n\u003cp\u003eEr du ny på Hjort \u0026amp; Kartofler, så start med 3,5 kg eller 11,5 kg frem for 20 kg. En blød overgang over 7–10 dage hjælper de fleste hunde med at tage imod det nye foder.\u003c\/p\u003e\n\u003c\/details\u003e\n\n\u003ch3\u003eIndhold og fodervejledning\u003c\/h3\u003e\n\u003cdetails style=\"border-bottom:1px solid #e5e5e5;padding:10px 0\"\u003e\n\u003csummary\u003e\u003cstrong\u003eDaglig fodervejledning\u003c\/strong\u003e\u003c\/summary\u003e\n\u003ctable style=\"width:100%;border-collapse:collapse;margin-top:8px\"\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003cth style=\"text-align:left;padding:4px 0\"\u003eHundens vægt\u003c\/th\u003e\n\u003cth style=\"text-align:right;padding:4px 0\"\u003eDaglig mængde\u003c\/th\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd style=\"padding:4px 0\"\u003e2,5–5 kg\u003c\/td\u003e\n\u003ctd style=\"text-align:right;padding:4px 0\"\u003e55–95 g\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd style=\"padding:4px 0\"\u003e7,5–10 kg\u003c\/td\u003e\n\u003ctd style=\"text-align:right;padding:4px 0\"\u003e125–155 g\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd style=\"padding:4px 0\"\u003e12,5–15 kg\u003c\/td\u003e\n\u003ctd style=\"text-align:right;padding:4px 0\"\u003e185–215 g\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd style=\"padding:4px 0\"\u003e17,5–20 kg\u003c\/td\u003e\n\u003ctd style=\"text-align:right;padding:4px 0\"\u003e240–265 g\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd style=\"padding:4px 0\"\u003e22,5–25 kg\u003c\/td\u003e\n\u003ctd style=\"text-align:right;padding:4px 0\"\u003e290–315 g\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd style=\"padding:4px 0\"\u003e30–35 kg\u003c\/td\u003e\n\u003ctd style=\"text-align:right;padding:4px 0\"\u003e360–400 g\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd style=\"padding:4px 0\"\u003e40–45 kg\u003c\/td\u003e\n\u003ctd style=\"text-align:right;padding:4px 0\"\u003e445–485 g\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd style=\"padding:4px 0\"\u003e50–60 kg\u003c\/td\u003e\n\u003ctd style=\"text-align:right;padding:4px 0\"\u003e525–605 g\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd style=\"padding:4px 0\"\u003e70–80 kg\u003c\/td\u003e\n\u003ctd style=\"text-align:right;padding:4px 0\"\u003e675–750 g\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd style=\"padding:4px 0\"\u003e90–100 kg\u003c\/td\u003e\n\u003ctd style=\"text-align:right;padding:4px 0\"\u003e815–885 g\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003c\/table\u003e\n\u003cp\u003e\u003cem\u003eDel gerne den daglige mængde i to portioner. Har din hund særlige ernæringsbehov, bør du rådføre dig med en dyrlæge.\u003c\/em\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003c\/details\u003e\n\u003cdetails style=\"border-bottom:1px solid #e5e5e5;padding:10px 0\"\u003e\n\u003csummary\u003e\u003cstrong\u003eIngredienser\u003c\/strong\u003e\u003c\/summary\u003e\n\u003cp\u003eFuldfoder til voksne hunde.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eKartoffelmel 47%, hjorteprotein (tørret) 15%, kartoffelprotein, tørrede roefibre, hjortekød 5%, fjerkræfedt, hørfrø, vegetabilsk proteinhydrolysat, monocalciumfosfat, kartoffelstivelse, fiskeolie, Dr. Clauder's Pro Digest 5-kompleks 0,75% (gær, papayapulver, ananaspulver, tranebærpulver, gær-beta-glucaner, inulin (FOS), spirulinapulver, hampmel), cikoriepulver 0,73%, gær (tørret, heraf 0,05% glucaner), calciumcarbonat, natriumchlorid, tidselolie.\u003c\/p\u003e\n\u003c\/details\u003e\n\u003cdetails style=\"border-bottom:1px solid #e5e5e5;padding:10px 0\"\u003e\n\u003csummary\u003e\u003cstrong\u003eAnalytiske bestanddele\u003c\/strong\u003e\u003c\/summary\u003e\n\u003cp\u003eRåprotein 27% · Råfedt 10% · Råfibre 3,2% · Råaske 6,9% · Calcium 1,05% · Fosfor 0,8% · Natrium 0,2%\u003c\/p\u003e\n\u003c\/details\u003e\n\u003cdetails style=\"border-bottom:1px solid #e5e5e5;padding:10px 0\"\u003e\n\u003csummary\u003e\u003cstrong\u003eTilsætningsstoffer pr. kg\u003c\/strong\u003e\u003c\/summary\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eErnæringsmæssige tilsætningsstoffer:\u003c\/strong\u003e\u003cbr\u003e\nVitamin A 12.000 IE, Vitamin D3 (3a671) 1.200 IE, Vitamin E 70 mg, Vitamin B1 10 mg, Vitamin B2 12 mg, Vitamin B6 7 mg, Vitamin B12 70 mcg, Vitamin C 70 mg, Biotin 250 mcg, Folinsyre 1 mg, Niacin 40 mg, Calcium-D-pantothenat 30 mg, Cholin 1.770 mg, Kobber (som kobber(II)sulfat pentahydrat) 10 mg, Zink (som zinkoxid) 70 mg, Zink (som aminosyre-zinkchelat, hydrat) 30 mg, Jod (som calciumjodat, vandfrit) 2 mg, Selen (som natriumselenit) 0,2 mg.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eTeknologiske tilsætningsstoffer:\u003c\/strong\u003e\u003cbr\u003e\nAntioxidanter: EG-godkendte tilsætningsstoffer (tocopherolrige ekstrakter af naturlig oprindelse samt propylgallat).\u003c\/p\u003e\n\u003c\/details\u003e\n\n\u003cp style=\"margin-top:16px\"\u003e\u003cem\u003eHar du spørgsmål om, hvilken variant der passer til din hund? Skriv til os – vi hjælper gerne.\u003c\/em\u003e\u003c\/p\u003e","brand":"Dr.Clauder's","offers":[{"title":"Default Title","offer_id":45631773311129,"sku":"33072000","price":1389.5,"currency_code":"DKK","in_stock":true}],"thumbnail_url":"\/\/cdn.shopify.com\/s\/files\/1\/0603\/6137\/5897\/files\/Hypoallergenic_allergivenlig_hundefoder_med_Hjort_og_Kartoffel_20kg.png?v=1781559180"},{"product_id":"20kg-hundemad-med-lam-ris-store-racer-dr-clauders-torfoder","title":"20kg Hundefoder til Store Racer | Sensitiv Lam \u0026 Ris | Dr.Clauder's","description":"\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eTil store hunde med følsom mave, der har brug for et roligt hverdagsfoder i større kroketter.\u003c\/strong\u003e Sensitive Lam \u0026amp; Ris – Store Racer har lam som eneste animalske proteinkilde og ris som hovedingrediens, og opskriften er glutenfri.\u003c\/p\u003e\n\n\u003cul style=\"list-style:none;padding:0;margin:16px 0;line-height:1.6\"\u003e\n\u003cli\u003e✔ 660 g lammekød pr. kg – lam som animalsk proteinkilde\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e✔ Større kroketter tilpasset store racer\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e✔ Med glucosamin og chondroitin (0,05 % hver) i sammensætningen\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e✔ Glutenfri – med ris (48 %) som central kulhydratkilde\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e✔ 20 kg for 1.199 kr. – ca. 60 kr. pr. kg\u003c\/li\u003e\n\u003c\/ul\u003e\n\n\u003cdiv style=\"background:#eef6f0;border-radius:8px;padding:14px 16px;margin:16px 0\"\u003e\n\u003cp style=\"margin:0 0 8px\"\u003e\u003cstrong\u003eHvad koster det pr. dag?\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003ctable style=\"width:100%;border-collapse:collapse\"\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd style=\"padding:4px 0\"\u003eHund på 20 kg (240–265 g)\u003c\/td\u003e\n\u003ctd style=\"padding:4px 0;text-align:right\"\u003eca. 14–16 kr.\/dag\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd style=\"padding:4px 0\"\u003eHund på 30–35 kg (355–400 g)\u003c\/td\u003e\n\u003ctd style=\"padding:4px 0;text-align:right\"\u003eca. 21–24 kr.\/dag\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd style=\"padding:4px 0\"\u003eHund på 40–45 kg (440–480 g)\u003c\/td\u003e\n\u003ctd style=\"padding:4px 0;text-align:right\"\u003eca. 26–29 kr.\/dag\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003c\/table\u003e\n\u003cp style=\"margin:8px 0 0;font-size:0.9em\"\u003eBeregnet ud fra fodervejledningen nedenfor. En hund på 30–35 kg får ca. 50–56 dages foder ud af posen.\u003c\/p\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\n\u003cdiv style=\"background:#f7f7f7;border-radius:8px;padding:14px 16px;margin:16px 0\"\u003e\n\u003cp style=\"margin:0 0 8px\"\u003e\u003cstrong\u003eMindre hund, eller vil du prøve Lam \u0026amp; Ris først?\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp style=\"margin:0\"\u003e\u003ca href=\"\/products\/12-5kg-hundemad-med-lam-og-ris-glutenfri-torfoder-fra-dr-clauders\"\u003eLam \u0026amp; Ris i standardformat\u003c\/a\u003e fås i 350 g, 4 kg og 12,5 kg – samme milde Lam \u0026amp; Ris-retning, men uden glucosamin og chondroitin og i almindelige kroketter.\u003c\/p\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\n\u003ch3\u003eSådan fodrer du\u003c\/h3\u003e\n\u003cul style=\"padding-left:18px;line-height:1.6\"\u003e\n\u003cli\u003eFind din hunds daglige mængde i fodervejledningen nedenfor.\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003eJuster efter aktivitetsniveau, alder og huld.\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003eSkift gradvist over 7–10 dage ved at blande en stigende mængde nyt foder i det gamle.\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003eSørg altid for frisk vand.\u003c\/li\u003e\n\u003c\/ul\u003e\n\n\u003ch3\u003eOfte stillede spørgsmål\u003c\/h3\u003e\n\u003cdetails style=\"border-bottom:1px solid #e5e5e5;padding:10px 0\"\u003e\n\u003csummary\u003e\u003cstrong\u003eHvad er forskellen på Lam \u0026amp; Ris og Lam \u0026amp; Ris Store Racer?\u003c\/strong\u003e\u003c\/summary\u003e\n\u003cp\u003eBegge bygger på samme milde Lam \u0026amp; Ris-retning. Store Racer har større kroketter, er tænkt til større hunde og indeholder desuden glucosamin og chondroitin.\u003c\/p\u003e\n\u003c\/details\u003e\n\u003cdetails style=\"border-bottom:1px solid #e5e5e5;padding:10px 0\"\u003e\n\u003csummary\u003e\u003cstrong\u003eEr det en allergidiæt?\u003c\/strong\u003e\u003c\/summary\u003e\n\u003cp\u003eNej. Det er et mildt hverdagsfoder til hunde med følsom mave – ikke en streng eliminationsdiæt.\u003c\/p\u003e\n\u003c\/details\u003e\n\u003cdetails style=\"border-bottom:1px solid #e5e5e5;padding:10px 0\"\u003e\n\u003csummary\u003e\u003cstrong\u003eEr det monoprotein?\u003c\/strong\u003e\u003c\/summary\u003e\n\u003cp\u003eJa, lam er den deklarerede animalske proteinkilde. Ingredienslisten indeholder også hydrolyseret protein, som er angivet uden nærmere kilde.\u003c\/p\u003e\n\u003c\/details\u003e\n\u003cdetails style=\"border-bottom:1px solid #e5e5e5;padding:10px 0\"\u003e\n\u003csummary\u003e\u003cstrong\u003eIndeholder det fjerkræ?\u003c\/strong\u003e\u003c\/summary\u003e\n\u003cp\u003eFoderet indeholder fjerkræfedt, som er fedt og ikke protein. Produktet er derfor ikke fjerkræfrit.\u003c\/p\u003e\n\u003c\/details\u003e\n\n\u003ch3\u003eIndhold og fodervejledning\u003c\/h3\u003e\n\u003cdetails style=\"border-bottom:1px solid #e5e5e5;padding:10px 0\"\u003e\n\u003csummary\u003e\u003cstrong\u003eDaglig fodervejledning\u003c\/strong\u003e\u003c\/summary\u003e\n\u003ctable style=\"width:100%;border-collapse:collapse;margin-top:8px\"\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003cth style=\"text-align:left;padding:4px 0\"\u003eHundens vægt\u003c\/th\u003e\n\u003cth style=\"text-align:right;padding:4px 0\"\u003eGram pr. dag\u003c\/th\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd style=\"padding:4px 0\"\u003e12,5–15 kg\u003c\/td\u003e\n\u003ctd style=\"text-align:right;padding:4px 0\"\u003e185–210 g\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd style=\"padding:4px 0\"\u003e17,5–20 kg\u003c\/td\u003e\n\u003ctd style=\"text-align:right;padding:4px 0\"\u003e240–265 g\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd style=\"padding:4px 0\"\u003e22,5–25 kg\u003c\/td\u003e\n\u003ctd style=\"text-align:right;padding:4px 0\"\u003e275–295 g\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd style=\"padding:4px 0\"\u003e30–35 kg\u003c\/td\u003e\n\u003ctd style=\"text-align:right;padding:4px 0\"\u003e355–400 g\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd style=\"padding:4px 0\"\u003e40–45 kg\u003c\/td\u003e\n\u003ctd style=\"text-align:right;padding:4px 0\"\u003e440–480 g\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd style=\"padding:4px 0\"\u003e50–60 kg\u003c\/td\u003e\n\u003ctd style=\"text-align:right;padding:4px 0\"\u003e520–600 g\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd style=\"padding:4px 0\"\u003e70–80 kg\u003c\/td\u003e\n\u003ctd style=\"text-align:right;padding:4px 0\"\u003e670–745 g\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd style=\"padding:4px 0\"\u003e90–100 kg\u003c\/td\u003e\n\u003ctd style=\"text-align:right;padding:4px 0\"\u003e810–880 g\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003c\/table\u003e\n\u003cp\u003e\u003cem\u003eVejledende mængder – juster efter hundens aktivitetsniveau, alder og huld.\u003c\/em\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003c\/details\u003e\n\u003cdetails style=\"border-bottom:1px solid #e5e5e5;padding:10px 0\"\u003e\n\u003csummary\u003e\u003cstrong\u003eIngredienser\u003c\/strong\u003e\u003c\/summary\u003e\n\u003cp\u003eKomplet foder til voksne hunde.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eRis 48 %, lamprotein (tørret) 22 %, risprotein, roepulp (reduceret sukkerindhold), fjerkræfedt, hørfrø, risklid, hydrolyseret protein, johannesbrødmel, cikoriepulver, gær (tørret, inkl. 0,05 % glucaner), natriumchlorid, kaliumchlorid, marietidselfrø, grøn te (tørret), chondroitinsulfat 0,05 %, glucosamin 0,05 %.\u003c\/p\u003e\n\u003c\/details\u003e\n\u003cdetails style=\"border-bottom:1px solid #e5e5e5;padding:10px 0\"\u003e\n\u003csummary\u003e\u003cstrong\u003eAnalytiske bestanddele\u003c\/strong\u003e\u003c\/summary\u003e\n\u003cp\u003eRåprotein 23 % · Råfedt 11 % · Råfiber 2,5 % · Råaske 9 % · Calcium 2,1 % · Fosfor 1,35 % · Natrium 0,3 %\u003c\/p\u003e\n\u003c\/details\u003e\n\u003cdetails style=\"border-bottom:1px solid #e5e5e5;padding:10px 0\"\u003e\n\u003csummary\u003e\u003cstrong\u003eTilsætningsstoffer pr. kg\u003c\/strong\u003e\u003c\/summary\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eErnæringsmæssige tilsætningsstoffer:\u003c\/strong\u003e\u003cbr\u003e\nVitamin A 13.500 IE, vitamin D3 1.350 IE, vitamin E 400 mg, zink (som zinkoxid) 77 mg, zink (som aminosyre-zinkchelat, hydrat) 30 mg, jod (som calciumjodat, vandfri) 2,2 mg, kobber (som kobbersulfat, pentahydrat) 11 mg, selen (som natriumselenit) 0,22 mg.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eTeknologiske tilsætningsstoffer:\u003c\/strong\u003e\u003cbr\u003e\nAntioxidanter godkendt i EU: tocopherolrige ekstrakter af naturlig oprindelse og propylgallat.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eSørg altid for frisk vand. Beskyt mod fugt. Opbevares på et køligt og tørt sted.\u003c\/p\u003e\n\u003c\/details\u003e\n\n\u003cp style=\"margin-top:16px\"\u003e\u003cem\u003eHar du spørgsmål om, hvilket foder der passer bedst til din hund? Skriv til os – vi hjælper gerne.\u003c\/em\u003e\u003c\/p\u003e\n","brand":"Dr.Clauder's","offers":[{"title":"Default Title","offer_id":45641685106841,"sku":"35202000","price":1199.0,"currency_code":"DKK","in_stock":true}],"thumbnail_url":"\/\/cdn.shopify.com\/s\/files\/1\/0603\/6137\/5897\/files\/DrClauders_large_breed_hundefoder_med_glucosamin_Hundemad_med_lam_og_ris.jpg?v=1781446126"},{"product_id":"20kg-hundemad-med-lam-og-ris-glutenfri-torfoder-fra-dr-clauders","title":"20kg Hundemad med Lam og Ris | Glutenfri Tørfoder fra Dr.Clauder's","description":"\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eTil voksne hunde med følsom mave – i en stor pose til dig, der allerede ved, at din hund trives på Lam \u0026amp; Ris.\u003c\/strong\u003e Sensitive Lam \u0026amp; Ris har lam som eneste animalske proteinkilde og ris som hovedingrediens, og det er glutenfrit og uden hvede og konserveringsmidler.\u003c\/p\u003e\n\n\u003cul style=\"list-style:none;padding:0;margin:16px 0;line-height:1.6\"\u003e\n\u003cli\u003e✔ Monoprotein med lam (24 % lamprotein)\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e✔ Ris som central kulhydratkilde (49,5 % af opskriften)\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e✔ Glutenfri – fri for hvede og konserveringsmidler\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e✔ Med prebiotiske fibre fra cikorie (1 %), gær, mariatidsel og grøn te\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e✔ 20 kg for 1.199 kr. – ca. 60 kr. pr. kg\u003c\/li\u003e\n\u003c\/ul\u003e\n\n\u003cdiv style=\"background:#f7f7f7;border-radius:8px;padding:14px 16px;margin:16px 0\"\u003e\n\u003cp style=\"margin:0 0 8px\"\u003e\u003cstrong\u003eHar du ikke prøvet Lam \u0026amp; Ris før?\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp style=\"margin:0 0 8px\"\u003eSamme opskrift fås også som prøvepose på 350 g, 4 kg og 12,5 kg. Start småt, og gå op i størrelse, når du ved, at foderet passer til din hund.\u003c\/p\u003e\n\u003cp style=\"margin:0\"\u003e\u003ca href=\"\/products\/12-5kg-hundemad-med-lam-og-ris-glutenfri-torfoder-fra-dr-clauders\"\u003eSe Lam \u0026amp; Ris i 350 g, 4 kg og 12,5 kg\u003c\/a\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\n\u003ch3\u003eSådan fodrer du\u003c\/h3\u003e\n\u003cul style=\"padding-left:18px;line-height:1.6\"\u003e\n\u003cli\u003eSkift gradvist over 7–10 dage ved at blande en stigende mængde nyt foder i det gamle.\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003eGiv foderskiftet tid, og hold fodringen enkel undervejs.\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003eSørg altid for frisk vand.\u003c\/li\u003e\n\u003c\/ul\u003e\n\n\u003ch3\u003eOfte stillede spørgsmål\u003c\/h3\u003e\n\u003cdetails style=\"border-bottom:1px solid #e5e5e5;padding:10px 0\"\u003e\n\u003csummary\u003e\u003cstrong\u003eEr det samme opskrift som de mindre poser?\u003c\/strong\u003e\u003c\/summary\u003e\n\u003cp\u003eJa. Ingredienser og analytiske bestanddele er de samme som i \u003ca href=\"\/products\/12-5kg-hundemad-med-lam-og-ris-glutenfri-torfoder-fra-dr-clauders\"\u003eLam \u0026amp; Ris i 350 g, 4 kg og 12,5 kg\u003c\/a\u003e.\u003c\/p\u003e\n\u003c\/details\u003e\n\u003cdetails style=\"border-bottom:1px solid #e5e5e5;padding:10px 0\"\u003e\n\u003csummary\u003e\u003cstrong\u003eEr det en allergidiæt?\u003c\/strong\u003e\u003c\/summary\u003e\n\u003cp\u003eNej. Det er et mildt hverdagsfoder til hunde med følsom mave – ikke en streng eliminationsdiæt.\u003c\/p\u003e\n\u003c\/details\u003e\n\u003cdetails style=\"border-bottom:1px solid #e5e5e5;padding:10px 0\"\u003e\n\u003csummary\u003e\u003cstrong\u003eEr det monoprotein?\u003c\/strong\u003e\u003c\/summary\u003e\n\u003cp\u003eJa, lam er den eneste deklarerede animalske proteinkilde. Ingredienslisten indeholder også hydrolyseret protein (3 %), som er angivet uden nærmere kilde.\u003c\/p\u003e\n\u003c\/details\u003e\n\u003cdetails style=\"border-bottom:1px solid #e5e5e5;padding:10px 0\"\u003e\n\u003csummary\u003e\u003cstrong\u003eIndeholder det fjerkræ?\u003c\/strong\u003e\u003c\/summary\u003e\n\u003cp\u003eFoderet indeholder fjerkræfedt, som er fedt og ikke protein. Produktet er derfor ikke fjerkræfrit.\u003c\/p\u003e\n\u003c\/details\u003e\n\u003cdetails style=\"border-bottom:1px solid #e5e5e5;padding:10px 0\"\u003e\n\u003csummary\u003e\u003cstrong\u003eJeg har en stor hund – hvad er forskellen på Store Racer?\u003c\/strong\u003e\u003c\/summary\u003e\n\u003cp\u003e\u003ca href=\"\/products\/20kg-hundemad-med-lam-ris-store-racer-dr-clauders-toerfoder\"\u003eLam \u0026amp; Ris – Store Racer\u003c\/a\u003e bygger på samme Lam \u0026amp; Ris-tanke, men har større kroketter og indeholder desuden glucosamin og chondroitin.\u003c\/p\u003e\n\u003c\/details\u003e\n\n\u003ch3\u003eIndhold\u003c\/h3\u003e\n\u003cdetails style=\"border-bottom:1px solid #e5e5e5;padding:10px 0\"\u003e\n\u003csummary\u003e\u003cstrong\u003eIngredienser\u003c\/strong\u003e\u003c\/summary\u003e\n\u003cp\u003eKomplet foder til voksne hunde.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eRis 49,5 %, lamprotein (dehydreret) 24 %, risprotein, sukkerroemasse (reduceret sukker), hydrolyseret protein 3 %, fjerkræfedt, risklid, hørfrø, johannesbrødmel, cikoriepulver 1 %, natriumchlorid, gær (dehydreret, inkl. 0,05 % glucaner), kaliumchlorid, St. Mary's tidsel 0,1 %, grøn te (dehydreret) 0,1 %.\u003c\/p\u003e\n\u003c\/details\u003e\n\u003cdetails style=\"border-bottom:1px solid #e5e5e5;padding:10px 0\"\u003e\n\u003csummary\u003e\u003cstrong\u003eAnalytiske bestanddele\u003c\/strong\u003e\u003c\/summary\u003e\n\u003cp\u003eRåprotein 23 % · Råfedt 10 % · Råfibre 2,2 % · Råaske 8,5 % · Calcium 1,8 % · Fosfor 1,2 % · Natrium 0,3 %\u003c\/p\u003e\n\u003c\/details\u003e\n\u003cdetails style=\"border-bottom:1px solid #e5e5e5;padding:10px 0\"\u003e\n\u003csummary\u003e\u003cstrong\u003eTilsætningsstoffer pr. kg\u003c\/strong\u003e\u003c\/summary\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eErnæringsmæssige tilsætningsstoffer:\u003c\/strong\u003e\u003cbr\u003e\nVitamin A 13.500 IE, D3 1.350 IE, E 400 mg, B1 7 mg, B2 7 mg, B6 5 mg, B12 50 mcg, C 90 mg, biotin 400 mcg, folat 2 mg, niacin 30 mg, calcium D-pantothenat 18 mg, cholinchlorid 1.450 mg, zink (som zinkoxid) 77 mg, zink (som aminosyre-zinkchelat, hydrat) 30 mg, jod (som calciumjodat, vandfri) 2,2 mg, kobber (som kobbersulfat, pentahydrat) 11 mg, selen (som natriumselenit) 0,22 mg.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eTeknologiske tilsætningsstoffer:\u003c\/strong\u003e\u003cbr\u003e\nAntioxidanter: EF-tilsætningsstoffer (tocopherolrige ekstrakter af naturlig oprindelse, propylgallat).\u003c\/p\u003e\n\u003c\/details\u003e\n\n\u003cp style=\"margin-top:16px\"\u003e\u003cem\u003eHar du spørgsmål om, hvilket foder der passer bedst til din hund? Skriv til os – vi hjælper gerne.\u003c\/em\u003e\u003c\/p\u003e\n","brand":"Dr.Clauder's","offers":[{"title":"20kg","offer_id":45661725524121,"sku":"33052000","price":1199.0,"currency_code":"DKK","in_stock":true}],"thumbnail_url":"\/\/cdn.shopify.com\/s\/files\/1\/0603\/6137\/5897\/files\/drclauders_hundemad_med_lam_og_ris_20kg_glutenfrit_t_rfoder_til_hunde.jpg?v=1767719482"}],"url":"https:\/\/dr-clauder.dk\/collections\/toerfoder-senior-light.oembed","provider":"drclaudersdk","version":"1.0","type":"link"}